Segregacja Śmieci

Każdy z nas zadaje sobie pytanie jak odpowiednio segregować śmieci?

Jednak odpowiedź na to pytanie wcale nie jest taka łatwa ponieważ przepisy „niby” regulujące zbiórkę odpadów w żaden sposób nie regulują sposobu segregacji odpadów. Każda gmina wg własnych ustaleń – często związanych ze stroną finansową – uchwala metody zbiórki odpadów komunalnych, dlatego określenie metody segregacji odpadów w Polsce nie jest łatwe i jednoznaczne. Jak wiele gmin, tak wiele różnych metod i pomysłów na segregację odpadów.

 

SUCHE - MOKRE (system dualny)

Najprostszą, ale jednocześnie najdroższą, metodą segregacji jest zbiórka odpadów komunalnych na dwie frakcje: suche i mokre. Metoda ta nie zmusza konsumentów do posiadania kilku pojemników na odpady, ale za to generuje koszty w Punkcie Zbiórki Odpadów – przy segregacji – co w konsekwencji odbija się na naszym portfelu. Odpady mokre (pojemnik brązowy) to odpady ulegające biodegradacji i odpady, które mogłyby zamoczyć odpady suche. Jednak i w tym podziale występują różnice w zależności od gminy. Najczęściej wrzucamy tu: odpady kuchenne (obierki z warzyw i owoców oraz ich resztki, skorupki po jajkach i orzechach, resztki pokarmowe i spożywcze, itp.) fusy po kawie i herbacie kwiaty, liście, trawa, gałęzie popiół - zimny ziemia zużyte chusteczki higieniczne i ręczniki papierowe, mokry, zabrudzony papier. Odpady mokre to także tak zwane odpady biodegradowalne w rozszerzonym podziale odpadów
Odpady suche to odpady pozostałe, które zostały po wyselekcjonowaniu odpadów mokrych.
Wrzucamy tu:
- puszki metalowe
- kartony po sokach i mleku
- szkło, opakowania szklane
- opakowania z resztkami pokarmów
- papier suchy, gazety, zeszyty
- tekstylia
- opakowania po kosmetykach
- odpady wielomateriałowe

Pampersy są kwestią sporną i zależy wszystko od ustaleń gminy. Również z trawą i ziemią też bywa różnie. System dualny jest przez wiele gmin modyfikowany (w szczególności frakcja sucha) i wprowadzają jeszcze podział na :
- szkło białe (pojemnik biały)
- szkło kolorowe (pojemnik zielony), popiół
- plastik (pojemnik żółty)
- papier (pojemnik niebieski)
- metale (pojemnik pomarańczowy, czerwony, szary)
- aluminium (czerwony, pomarańczowy)
- odpady organiczne (pojemnik brązowy)
- niebezpieczne (pojemnik czerwony, odpowiednie pojemniki), wielkogabarytowe, elektrośmieci.

Im odpady bardziej przez nas posegregowane tym mniej płacimy za odpady – wymaga to od konsumentów poświęcenia miejsca na pojemniki na odpady i zdyscyplinowania oraz znajomości metod segregacji i odpadów.

Odpady niebezpieczne

powinniśmy wrzucać do odpowiednich pojemników z konkretnym odpadem lub wg zaleceń:
- baterie – specjalne pojemniki w sklepach lub na osiedlach, przy elektrośmieciach
- żarówki – pojemniki w sklepach lub osiedlach, przy elektrośmieciach
- akumulatory – pozostawić przy zakupie nowego lub odsprzedać w punkcie złomowania aut, pry elektrosmieciach
- opony – pozostawić w punkcie zmiany opon lub można odsprzedać w dużej ilości firmom zajmującym się regeneracją opon
- tonery, tusze – pozostawić w specjalnych pojemnikach lub oddać przy zakupie nowego, zdarzają się punkty skupu
- leki – można oddać w aptece
- zużyte igły i strzykawki – pielęgniarka robiąca zastrzyk ma obowiązek zabrać ze sobą do utylizacji (specjalistyczna spalarnia)
- chemikalia i środki rolnicze – oddać w pojemnikach do PSZOK
- smary, oleje silnikowe, itp. – w pojemnikach oddać do PSZOK

Odpady wielkogabarytowe

Odpady wielkogabarytowe należy zawieźć i oddać bezpłatnie do PSZOK lub w większości gmin zbierane minimum raz w roku jako tak zwane „wystawki”. Należą tu: regały stoły szafy tapczany sofy dywany wykładziny wózki dziecięce zabawki dużych rozmiarów PAMIĘTAJ !!! To nie są odpady wielkogabarytowe: muszle klozetowe, umywalki, wanny ramy okienne, drzwi panele, deski drewniane grzejniki, części samochodowe

Elektrośmieci

To odpady elektryczne i elektroniczne, które należy bezpłatnie oddać do PSZOK, wystawić jako „wystawkę” przy zbiórce ogłoszonej przez gminę, oddać na zbiórkę organizowaną przez różnego rodzaju fundacje lub zadzwonić do firmy zajmującej się bezpłatnym odbiorem „elektrośmieci”. Należą tu: sprzęt RTV sprzęt komputerowy urządzenia gospodarstwa domowego (AGD) żarówki i świetlówki kontakty, bezpieczniki i wyłączniki urządzenia pomiarowe elektryczne i elektroniczne zabawki elektryczne sprzęt sportowy i relaksacyjny baterie i akumulatory

Kliknij na poniższy pojemnik i dowiedz się więcej o danym odpadzie

          

Jeżeli nie wiemy, gdzie wrzucić dany odpad kierujmy się własnym rozsądkiem i naszym stanem wiedzy. Pamiętajmy, że segregacja chroni środowisko tylko wtedy, gdy odpady trafiają tam, gdzie powinny i to MY płacimy za odbiór odpadów i powinniśmy wymagać.